Subwoofer Pride UFO5 18
SKU:
sub01-45
30-day returns
Free shipping over $100
1 year warranty after online registration
Secure payment
UFO5 series subwoofer from Pride company. This version has become more powerful, louder and more reliable. The subwoofer is suitable for beginners, Amateurs and athletes.
RMS – 10000 W, Voice Coil – 5″.
| Technical feature | |
|---|---|
| RMS | 10000 W |
| X Max (BL 50%) | 42,5 mm (one way) |
| Re Ω | 1,52 Ohms |
| Fs | 19,83 Hz |
| Qts | 0,14 |
| Sd | 1365 cm² |
| Vas | 153 L |
| BL | 36,1 |
| Sens (1W/1m) | 92,9 dB |
| Sens (2.83Vrms/1m) | 100,9 dB |
| Impedance | 0,7+0,7 Ohm |
| Physical feature | |
| Magnet's material | High-quality neodym rings |
| Magnet's Diameter | 262 mm |
| Magnet quantity | Neo |
| Magnet's weight | 4,32 kg |
| Frame material | Aluminium |
| Spider | 6 spider (8 spider optional) |
| Voice coil material | High Temperature Aluminum |
| Voice coil D | 5 inch |
| Height Voice coil | 76 mm |
| Mounting Depth | 328 mm |
| Diameter of the mounting hole | 431 mm |
Drawing
Customer Reviews
0,0
0 reviews
There are currently 6 users viewing this product


