Pride S5 15 v.2 Subwoofer RMS 5000-7500W Voice coil – 5″ SIZE – 15″
SKU:
S.515v2D08
The product has been discontinued. Please contact your local dealer for availability.
30-day returns
Free shipping over $100
1 year warranty after online registration
Secure payment
S5 series subwoofer from Pride company. This version has become more powerful, louder and more reliable. The subwoofer is suitable for beginners, Amateurs and athletes.
RMS – 7500 W, Voice Coil – 5″.
| Technical feature | |
|---|---|
| RMS | 7500 W |
| X Max (BL 50%) | 38 mm one way |
| Re Ω | 1.38 ohms |
| Fs | 23.7 Hz |
| Qts | 0,26 |
| Sd | 887 cm² |
| Vas | 78,7 L |
| BL | 22,7 |
| Sens (1W/1m) | 89,5 dB |
| Sens (2.83Vrms/1m) | 98,2 dB |
| Impedance | 0,7+0,7 Ohm |
| Physical feature | |
| Magnet's material | High-quality ferrite rings |
| Magnet's Diameter | 300 mm |
| Magnet quantity | 3 rings |
| Magnet's weight | 19,00 kg |
| Frame material | Aluminium |
| Spider | 6 spider (8 spider optional) |
| Voice coil material | High Temperature Aluminum |
| Voice coil D | 5 inch |
| Height Voice coil | 75 mm |
| Mounting Depth | 288 mm |
| Diameter of the mounting hole | 364 mm |
Customer Reviews
0,0
0 reviews
There are currently 3 users viewing this product



