Subwoofer Pride LP 15″
SKU:
lp15d2
30-day returns
Free shipping over $100
1 year warranty after online registration
Secure payment
Pride LP series subwoofer is a universal budget solution for your audio system. It is suitable for everyone and every car. Great for all types of subwoofer enclosures as well as for stealth type subwoofers.
RMS Power – 450 W, Voice Coil – 2.5″.
| Technical feature | |
|---|---|
| RMS | 450 W |
| X Max (BL 50%) | 16 mm one way |
| Re Ω | 3,3 ohm |
| Fs | 29,5 Hz |
| Qts | 0,7 |
| Sd | 819 cm² |
| Vas | 91,8 L |
| BL | 14,8 |
| Sens (1W/1m) | 87,8 dB |
| Sens (2.83Vrms/1m) | 91,5 dB |
| Impedance | 2+2 Ohm |
| Physical feature | |
| Magnet's material | High-quality ferrite rings |
| Magnet's Diameter | 156 mm |
| Magnet quantity | 2 rings |
| Magnet's weight | 2,65 kg |
| Frame material | Steel |
| Spider | 2 spider |
| Voice coil material | High Temperature Copper |
| Voice coil D | 2,5 inch |
| Height Voice coil | 30 mm |
| Mounting Depth | 168 mm |
| Diameter of the mounting hole | 354 mm |
Drawing
Customer Reviews
0,0
0 reviews
There are currently 12 users viewing this product



