SKU: SL300.65NEO
The product has been discontinued. Please contact your local dealer for availability.
Find your dealer
30-day returns
1 year warranty after online registration
Secure payment
Speakers Solo 300 NEO
Speakers Solo 300 for your loud car audio system by Pride Car Audio brand are available in the USA
They will perfectly install into standard door panels, as well as into redesigned panels and boxes.
The speaker has a aluminum frame, very powerful motor, modular system
RMS – 300 W
Diameter size – 6.5 inches.
Impedance – 4 Ohm
Voice coil – Cooper wire
Effective radiation area – 158 cm3
The range of Frequencies to reproduce – 160 Hz – 10 kHz
Magnet material – hybrid magnet
Magnetic core material – electrical steel
Inside the box:
Speakers – Pride Solo 300 NEO – 1 pairs
Carton box
Pride Sticker included
Metal mesh and abs ring not included
Let’s try how it works now!
Part number: SL300.65NEO
Technical feature
RMS 300W
Re 3,11 Ohm
FS 148 Hz
Qts 0,27
VAS  3,25 L
BL 11,5
MMS 12,3 gr
Sensitivity 1W / 1m 97,9 dB
Sensitivity 2,83W / 1m 102,1 dB
SD 158
The Renge of frequencies to Reproduce 160Hz - 10 kHz
Physical feature
Magnet material Hybrid magnet
Outer Diameter 173,5 mm/2,6"
Voice coil material Copper wire
Mounting Diametr 152 mm/ 5,9"
Mounting Depth 63 mm/ 2,4"