Subwoofer Pride S5 18 v.1
SKU:
sub01-40br
/ pcs
30-day returns
Fast free shipping over $100
1 year warranty after online registration
Secure payment
S5 series subwoofer from Pride company. This version has become more powerful, louder and more reliable. The subwoofer is suitable for beginners, Amateurs and athletes.
RMS – 7500 W, Voice Coil – 5″.
| Technical feature | |
|---|---|
| RMS | 7500 W |
| X Max (BL 50%) | 38 mm one way |
| Re Ω | 1,39 ohms |
| Fs | 20,4 Hz |
| Qts | 0,28 |
| Sd | 1320 cm² |
| Vas | 188 L |
| BL | 21,62 |
| Sens (1W/1m) | 90,7 dB |
| Sens (2.83Vrms/1m) | 99,8 dB |
| Impedance | 0,7+0,7 Ohm |
| Physical feature | |
| Magnet's material | High-quality ferrite rings |
| Magnet's Diameter | 300 mm |
| Magnet quantity | 3 rings |
| Magnet's weight | 19,00 kg |
| Frame material | Aluminium |
| Spider | 6 spider (8 spider optional) |
| Voice coil material | High Temperature Aluminum |
| Voice coil D | 5 inch |
| Height Voice coil | 75 mm |
| Mounting Depth | 310 mm |
| Diameter of the mounting hole | 431 mm |
Customer Reviews
0,0
0 reviews
There are currently 4 users viewing this product


