Subwoofer Pride UFO5 15
SKU:
sub01-44
/ pcs
30-day returns
Free shipping over $100
1 year warranty after online registration
Secure payment
UFO5 series subwoofer from Pride company. This version has become more powerful, louder and more reliable. The subwoofer is suitable for beginners, Amateurs and athletes.
RMS – 10000 W, Voice Coil – 5″.
The subwoofer is designed and assembled in the Russian Federation.
| Technical feature | |
|---|---|
| RMS | 10000 W |
| X Max (BL 50%) | 42,5 mm (one way) |
| Re Ω | 1,6 ohms |
| Fs | 22,74 Hz |
| Qts | 0,13 |
| Sd | 890 cm² |
| Vas | 130 L |
| BL | 36 |
| Sens (1W/1m) | 92,4 dB |
| Sens (2.83Vrms/1m) | 99,1 dB |
| Impedance | 0,7+0,7 Ohm |
| Physical feature | |
| Magnet's material | High-quality neodym rings |
| Magnet's Diameter | 262 mm |
| Magnet quantity | Neo |
| Magnet's weight | 4,32 kg |
| Frame material | Aluminium |
| Spider | 6 spider (8 spider optional) |
| Voice coil material | High Temperature Aluminum |
| Voice coil D | 5 inch |
| Height Voice coil | 76 mm |
| Mounting Depth | 306 mm |
| Diameter of the mounting hole | 364 mm |
Drawing
Customer Reviews
0,0
0 reviews
There are currently 5 users viewing this product


